Obciążenia pali

Budowa domków drewnianych na palach stała się w Polsce popularna już przeszło dekadę temu. Najpierw w ten sposób stawiano głównie drewniane altanki na działkach, dziś nie jest rzadkością budowa całorocznego dużego domu, który nie jest osadzony na codziennym fundamencie betonowym, ale właśnie na palach. Znacznie przyspiesza to czas budowy, a również powoduje że nie ma konieczności kopania głębokich dołów w podłożu.

Próbne obciążenia pali fundamentowych są formalnością, którą jednakże trzeba przeprowadzić przed rozpoczęciem budowy domu, ażeby być pewnym że wszystko jest bezpieczne. W tym celu używa się specjalne maszyny, których zadaniem jest badanie pali fundamentowych pod względem pracy pod nakładanym obciążeniem. Testuje się, czy nie następują pęknięcia albo zbyt intensywne osiadanie.
Badanie składa się z dwóch części, ponieważ charakterystyka obciążeń jakim poddawane będą pale jest bardzo różnorodna. Sam budynek, który będzie na nich stał wywołuje przede wszystkim obciążenia statyczne pali, czyli nacisk o określonej masie, który nie zmienia się z upływem czasu. Jednakże to nie wszystko, ponieważ w momencie oddziaływania na dom różnych sił zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz (wiatr, poruszający się domownicy, praca podłoża) mogą powstać tak zwane obciążenia dynamiczne. One również muszą zostać uwzględnione, a pale fundamentowe powinny radzić sobie z nimi bez narażenia na uszkodzenie. Obciążenia dynamiczne pali bada się za pomocą specjalnych urządzeń, które wywołują drgania, a następnie sprawdza się czy nie nastąpiły spękania lub inne niepożądane efekty.
Polecamy: Badania ciągłości.