Mandale

Może nie wszyscy się nimi fascynują, niemniej jednak wielu ludzi wie, czym są mandale. Jednak nawet ci oddający się w skupieniu tworzeniu rysunków na planie koła, nie w każdej sytuacji zdają sobie sprawę, jak daleko sięga ich historia.

Znawcy tematu twierdzą, że mandale mają swój początek w czasach paleolitu i wiążą się nierozerwalnie z symboliką religijną! Dowodem czego mogą być hinduskie okręgi kreślone w czasie rytualnych obrzędów religijnych, buddyjskie mandale, które tworzono i oglądano w czasie medytacji, czy chrześcijańskie witraże w kształcie kolistych rozet, uwiecznione w średniowiecznych obiektach sakralnych.
Ich sakralny charakter z pewnością wiąże się ze znaczeniem słowa mandale. Otóż znaczy ono „centrum”, „koło życia” lub „cały świat”, podkreślając równocześnie jego doskonałość i harmonię. Z kolei we współczesnej psychoanalizie stosuje się je jako formę terapii, która pomaga zrozumieć, co dzieje się w psychice człowieka.
Odczytywane na podstawie barw i symboli mandale ilustrują więc wewnętrzny obraz duszy człowieka, niemniej jednak ogromne znaczenie posiada już samo tworzenie mandali. Proces ten umożliwia rozwijać wyobraźnię, porządkować koncepcji, ćwiczyć koncentrację i doskonalić koordynację wzrokowo – ruchową. Teraz z tych powodów praca z mandalą jest bardzo chętnie stosowana w edukacji, bowiem prócz wymienionych wyżej zalet, stanowi ona doskonałą formę zabawy zarówno dla niedużych jak i starszych dzieci
Bez względu na to, jaką historię i jakie znaczenie mają mandale, są one przede wszystkim doskonałą metodą relaksu, wyciszenia i ukojenia nerwów.
Więcej informacji na stronie: mandala buddyjska.

Dodaj komentarz