Jak usunąć niechcianą farbę z włosów

 

Jak wyeliminować niechcianą farbę z włosów? Farbowanie włosów może poprawić wygląd, ale o ile jest nieumiejętnie zrealizowane albo z jakichś powodów coś pójdzie nie tak albo zwyczajnie kolor okaże się nieatrakcyjny, pojawia się problem usuwania farby. Można to zrobić, ale jak?

Problemy z farbą
Na rynku dostępne są różnego rodzaju specyfiki do farbowania włosów m.in.
– naturalne farby do farbowania włosów (jak np. naturalne farby Sanotint, Biokap)
– pianki koloryzujące
– niektóre szampony

Produkty te charakteryzują się dużą trwałością. O to poniekąd chodzi, niemniej jednak jest to również frapujący problem, jeżeli już zdecydujesz się na jedną niesamowicie szaloną noc zafarbować włosy na niebiesko, a kolor nie będzie chciał się zmyć. Zresztą bardzo podobnie przykre jest, o ile zamiast perły, wyjdzie kolor rudy, prawda? Jeżeli już przejrzysz fora internetowe, znajdziesz tam masę bezużytecznych porad.

UWAGA!
Niektóre z farb na rynku mają w nazwie „ naturalne farby do włosów „ – zwracając uwagę na na bogactwo naturalnych składników odżywczych, które się w nich znajdują (m.in. proteiny roślinne, olejek arganowy, złote proso, liofilowe kwasy owocowe, wyciąg z wierzby), przy jednoczesnym braku szkodliwych składników (do których można zaliczyć Parafenylenodiamina (PPD), ftelany, nikiel, Kwas p-hydroksybenzoesowy, Tetrahydro-6-nitrochinoksalina) , jednak nadal są to farby do trwałej koloryzacji, jeżeli już producent nie zaznaczył tego całkiem inaczej i podczas usuwania ich z włosów, należy je traktować jak prawie każde inne farby stateczne.

 

Co usuwa kolor z włosów ?
Ogólna zasada jest bardzo prosta: o ile farba była na bazie amoniaku, to zadziała najlepiej zmywacz z amoniakiem. Niszczy włosy – owszem, w takim samym stopniu jak sama farba, natomiast wymyć farbę najszybciej można takim samym rozpuszczalnikiem, jaki posłużył do jej naniesienia. Różne domowe porady o wybielaczach, sodzie, soli i kwasie cytrynowym można włożyć między bajki. Używając takie sposoby, możesz wyłącznie sobie zaszkodzić.

Do usuwania koloru służy dekoloryzator. Jest to specjalna substancja, w zasadzie przypominająca nieco farbę, niemniej jednak bez dodatku pigmentu. Po nałożeniu i odczekaniu kilku chwil, rozpuszczalnik umieszczony w dekoloryzatorze rozpuszcza farbę i można ją wypłukać wodą.

Jak to robi fryzjer?
W salonie fryzjerskim – oczywiści odpowiedniej klasy – można także wykonać dekoloryzację. Dekoloryzacja włosów jest to kilkuetapowy proces, który polega na „wyciągnięciu”pigmentu ze struktury włosa, wypłukaniu rozpuszczonej farby , a ponadto naniesieniu maski regenerującej. Ten ostatni stopień jest istotny, ponieważ dekoloryzatory i farby dość poważnie ingerują w strukturę włosa, uszkadzając jego powierzchnię.

Czy można taki zabieg stworzyć poświęcając własny czas? W zasadzie tak, natomiast potrzebny jest bez wątpienia dekoloryzator. W hipermarkecie go nie kupisz. Zaraz najlepiej warto przejrzeć ofertę sklepów z wyposażeniem salonów fryzjerskich. Tu też nie zawsze będzie łatwo, ponieważ dekoloryzacja jest zabiegiem dosłownie w najbardziej obleganych salonach wykonywanym relatywnie rzadko, toteż znalezienie dobrego dekoloryzatora chwilę potrwa. Należy jednakże uzbroić się w cierpliwość.

Czy dekoloryzacja szkodzi?
Powiedzmy otwarcie – nie da się usunąć farby do włosów, bez lekkiego przynajmniej uszkodzenia powierzchni włosa, ponieważ pigment nie tylko pokrywa włosy z zewnątrz, ale jest w pewien sposób wbudowany w ich strukturę. Odpowiedni dekoloryzator natomiast jest na tyle łagodny, aby włosy nie utraciły swojego blasku. Mogą przez pewien czas nie chcieć się układać, przesuszać albo przetłuszczać, ale w każdej sytuacji są to kwestie przejściowe. Jeżeli jednak zastosujesz domowe metody albo kupisz kiepski zmywacz farby, to może dojść do uszkodzenia głębokich struktur włosa, co będzie skutkowało zwiększeniem łamliwości. Można również doprowadzić do podrażnienia skóry głowy, a w konsekwencji do trwałego osłabienia włosów.

Sama dekoloryzacja nie jest zabiegiem bardziej szkodliwym dla włosów niż farbowanie, jednakże jeśli po usunięciu koloru nałożysz jakiś preparat odżywczy, to być może generalnie nie zauważysz żadnych problemów. Pamiętaj, że najbardziej narażone na uszkodzenia są nasady włosów oraz dodatkowo ich końcówki. Te pierwsze ulegają osłabieniu i włosy łamią się lub wypadają, jednakże końcówki mogą tracić kolor albo rozdwajać się, dlatego użycie stosownego kosmetyku regenerującego jest konieczne.

Więcej: naturalne farby Sanotint.

Dodaj komentarz