Aromatyzacja przestrzeni handlowej

O ile wchodzisz do sklepu i w tym sklepie bardzo ładnie pachnie, to nie daj się zwieść, bo ten bardzo ładny zapach nie jest zastosowany po to, żeby było ci w tym sklepie miło, ale po co, byś kupił w dodatku. Zapachy do pomieszczeń mogą stosownie oddziaływać na ludzi. Oddziaływanie zapachów jest bardzo szerokie i w znaczącej liczbie przypadków również niezrozumiałe dla dużo osób.

Zapach może kreować dokładnie określone postawy oraz działania i to w wielu przypadkach w sposób całkowicie nieświadomy.
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że stosowanie konkretnych zapachów może się przełożyć na to, że osiągniemy odpowiednie efekty. Na przykład aromatyzacja wnętrz kwiatami i zapachami rozluźniającymi sprawia, że człowiek w takim sklepie spędza zatemej czasu. Jeśli spędzi tam w dodatku czasu, to znacząco wzrasta także prawdopodobieństwo, że dokona zakupu lub że jego zakupy będą większe, niż byłyby w momencie, gdyby w sklepie pachniało neutralnie lub nie było tam żadnych zapachów. Celowo rozpyla się w sklepach dokładnie określone mieszanki zapachowe, aby wzbudzić dane reakcje. Każdy zapach oddziałuje na człowieka zupełnie inaczej, może rozluźniać, lub powodować chęć do działania. Może też wywoływać ochotę na ryzyko, przez co niektóre osoby będą skłonne zakupić coś, czego w normalnych warunkach ażeby nie kupiły. Dyfuzory zapachowe stosowane w sklepach mają za zadanie utworzyć w tych miejscach odpowiednie warunki do dużych zakupów. Im lepsze są te warunki, tym w ogromnym stopniu wzrasta prawdopodobieństwo, że sklep zrobi duży utarg. Jak widzisz, jest w tym dany cel i w bardzo wielu sytuacjach łatwy do osiągnięcia.
Sprawdź: zapachy do wnętrz.